poniedziałek, Czerwiec 01, 2020
Historia firmy Nikon

Historia firmy Nikon na tle fotografii cyfrowej

W minionym roku firma Nikon obchodziła swoje stulecie. Optyczny gigant z Tokio przez ten cały czas zbierał wiele doświadczeń, które przekuł w swój sukces. Skupimy się jednak na ostatnich dokonaniach, a mianowicie początkami ery fotografii cyfrowej. Pierwsze kroki Nikon w tej kwestii stawiał już w 1988 roku, a prototypem był QV-1000C, który był dużym, nieporęcznym aparatem. Co było dalej?

Rozpoczęcie współpracy z firmą Kodak

Pierwszym śladem w historii tego partnerstwa było połączony aparat fotograficzny Nikon F3 z cyfrową przystawką DCS, która miała rozdzielczość 1,3 MP. Do tego dochodziło urządzenie Storage Unit, które było połączone przewodowo. Służyło do zapisu zdjęć oraz podglądu wykonanych przed momentem. Możliwości aparatu były mocno ograniczone, oferował praktycznie to samo co analogowy aparat fotograficzny Nikon F3. Kolejne modele były jednak doskonalsze, bardziej wszechstronne i wykonywały fotografię o wyższej jakości. Hitem okazał się model DCS-760, który był połączeniem analogowego Nikona F5 z matrycą o rozdzielczości 6MP.

Przełom zwany Coolpix

Od 1996 roku na rynku pojawiły się aparaty kompaktowe Coolpix. Pierwsze z nich, czyli model 100 i 300 służyły bardziej jako notatniki, które posiadały wbudowaną optykę. Rozdzielczość sięgała 0,3 MP, a obiektyw był stałoogniskowy. Przełomowy okazał się aparat fotograficzny Nikon Coolpix 600. Posiadał on matrycę CCD z rozdzielczością 1 MP. Z kolei opcja zoom pojawiła się w modelu 775, a aparat fotograficzny Nikon 950 i 990 służył bardzo dobrze zawodowcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top