poniedziałek, Czerwiec 01, 2020
Aparat RAW

Czym są zdjęcia w plikach RAW?

To zdrowy zwyczaj dla każdego aparatu i dla wykonanych przez nas fotografii. Czym jest plik o rozszerzeniu RAW? To surowe, nieobrobione przez aparaty Nikon czy sprzęt innej marki dane, które nie zostały stratnie skompresowane oraz zawierają co najwyżej czternastobitową głębię koloru. Dzięki plikom RAW jesteśmy w stanie zobaczyć tak naprawdę, na co stać zakupiony przez nas aparat.

Charakterystyka pliku RAW

RAW to doskonały test ostrości matrycy, zakresu tonalnego zdjęcia, odwzorowania koloru, a także dane zawierające wszelkie informacje o świetle, które zostały zarejestrowane przykładowo przez aparaty Nikon. Przez profesjonalistów plik RAW jest zwany kolorowym negatywem, z którego można zrobić fotografię o każdym rozmiarze i w każdej gamie kolorystycznej. Sam proces konwersji do innego formatu pliku można nazwać praktycznie wywoływaniem zdjęcia. Czy istnieje potrzeba zapisywania danych o takim rozszerzeniu? Oczywiście, że tak, zwłaszcza, jeśli startujemy w konkursach fotograficznych.

Praktyczność zapisu w formacie RAW

Aparaty Nikon potrafią w szybki sposób zapisywać pliki o rozszerzeniu RAW, dzięki czemu jury współczesnych konkursów bez problemu może dokonać weryfikacji pliku źródłowego, aby zapobiec jakimkolwiek próbom dokonania przeróbek. Poza tym to reprezentacja jakości, jaką jest w stanie osiągnąć nasz sprzęt fotograficzny. Dodatkowo w pliku RAW zaszyty jest format JPG, dzięki któremu podejrzenie zdjęcia jest możliwe. Poza tym umożliwia odczyt metadanych EXIF wykonanej fotki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top