poniedziałek, Czerwiec 01, 2020
Bez kategorii

Pionierka fotografii – Tina Modotti

Kojarzona przez wielu jako modelka słynnego Edwarda Westona, a jeszcze przez innych jako fotografka komunistycznych symboli. Wybrała tę drugą profesję, mimo niezwykłej urody została komunistką. Jej życie było tak barwne, że można kilkoma wątkami obdzielić wiele innych biografii. Kim zatem była Włoszka Assunta Aelaide Luigia Modotti?

Początek przyjaźni, początek wielkiej kariery

O 1921 roku zaczęła przyjaźnić się z fotografem Edwardem Westonem, z którym nie tylko łączyła ją praca zawodowa, ale też namiętny romans w jaki przerodziła się ich znajomość. To od niego Modotti nabierała pierwszych fotograficznych szlifów. Już w 1924 roku udaje się jej zorganizować pierwszą wystawę, która spotkała się z bardzo dobrym odbiorem. W tych czasach zdołała ją przyćmić Frida Kahlo oraz Diego Rivera. W 1926 roku jej fotografię zaczynają być oparte na kompozycjach ukazujących meksykańskich robotników i wielu symboli rewolucji. Już nie powraca do portretów bohemy, aranżacji kwiatowych.

Wydalona z ojczyzny

Po zamieszaniu związanym z zamachem na życie założyciela Kubańskiej Partii Komunistycznej – Julio Antonio Melli, posądzona o współudział Modotti zostaje wygnana z Meksyku i trafia do Berlina. W stolicy Niemiec zajmuje się jeszcze fotografią, używa znacznie lepszego sprzętu, który na tamte czasu był porównywalny do tego, co obecnie gwarantują aparaty Nikon. Burzliwa biografia jest niczym przy jej pośmiertnej sławie. Po dziś wystawy z jej zdjęciami biją rekordy popularności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top